Rolnictwo Ekologiczne

ROLNICTWO EKOLOGICZNE – CO TO JEST?
Rolnictwo ekologiczne to zrównoważony system zarządzania produkcją rolną, opierający się na odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów naturalnych. Jego celem jest dostarczenie różnorodnych i wysokiej jakości produktów spożywczych, przy wykorzystaniu praktyk przyjaznych dla środowiska, zapewnienie wysokiego dobrostanu zwierząt oraz bioróżnorodności roślin. Produkcja ekologiczna rezygnuje ze sztucznych nawozów, pestycydów oraz organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO).

CZY WARTO PRZYSTĄPIĆ DO SYSTEMU?
Uczestnictwo w systemie Produkcji Ekologicznej pozwala na uzyskanie wielu korzyści tj.:

  • pozytywny wpływ na środowisko dzięki stosowaniu metod uprawy wykorzystujących naturalne substancje i procesy,
  • poprawa żyzności gleby,
  • korzyści ekonomiczne związane z rosnącą świadomością konsumentów, co wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na produkty ekologiczne,
  • otrzymywanie produktów wolnych od pozostałości nawozów chemicznych i pestycydów,
  • wsparcie finansowe z funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

ZAKRES CERTYFIKACJI
Nasza jednostka eCO2 certyfikuje indywidualnych Producentów, jak również oferuje certyfikację grupową, w zakresie następujących kategorii produktów, na każdym etapie produkcji, przygotowania i dystrybucji:

  • nieprzetworzone rośliny i produkty roślinne, w tym nasiona i inny materiał przeznaczony do reprodukcji roślin,
  • zwierzęta gospodarskie i nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego,
  • przetworzone produkty rolne, w tym produkty akwakultury, do wykorzystania jako żywność,
  • pasza.

OD CZEGO ZACZĄĆ?
Z uczestnictwa w systemie produkcji ekologicznej może skorzystać rolnik będący osobą fizyczną lub prawną bądź grupa takich rolników.

  • Producent, który jest zainteresowany uczestnictwem w systemie produkcji ekologicznej powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy spełnia wymagania określone w ustawie z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej, a także Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 oraz aktów delegowanych i wykonawczych na jego podstawie.
  • Istotne jest również zapoznanie z Programem PR01: „Program certyfikacji w Systemie Produkcji Ekologicznej” oraz Cennikiem EKO (znajdują się w zakładce „Do pobrania”). Dokumenty te zawierają szczegółowe wymogi Jednostki certyfikującej eCO2 w zakresie prowadzonego procesu certyfikacji.
  • Następnym krokiem jest wypełnienie zgłoszenia znajdującego się w zakładce „Dokumentacja zgłoszeniowa” i przesłania wraz z niezbędnymi załącznikami w wersji papierowej na adres pocztowy: 10-416 Olsztyn, ul. Towarowa 9/101 lub elektronicznej (podpisanej podpisem kwalifikowanym) na adres: zgloszenie@eco2cert.pl.
  • Do zgłoszenia przekazywanego do jednostki należy dołączyć dowód wpłaty pierwszej raty (opłata podstawowa). Wpłatę tę należy dokonać zgodnie z cennikiem, na numer konta bankowego: 17 1050 1764 1000 0090 8221 9941.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?
Wszelkie informacje dotyczące procesu certyfikacji, płatności oraz niezbędnych do zgłoszenia dokumentów znajdują się w zakładce „DO POBRANIA”.
Więcej informacji na stronach:

DO POBRANIA