
CZY WARTO
PRZYSTĄPIĆ DO SYSTEMU?
Uczestnictwo w systemie IPR pozwala na uzyskanie wielu korzyści tj.:
- otrzymanie plonów rolnych o wysokich wartościach sensorycznych, odżywczych i biologicznych, a jednocześnie bezpiecznych dla zdrowia człowieka,
- sprzedaż żywności wysokiej jakości, opatrzonej certyfikatem oraz zastrzeżonym znakiem IP,
- pozytywny wpływ na środowisko, dzięki stosowaniu zrównoważonych praktyk rolniczych,
- możliwość otrzymania przez rolnika płatności w ramach ekoschematu zgodnie z przepisami art. 30 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. z 2023 r. poz. 412 z późn. zm.)
[https://www.gov.pl/web/rolnictwo/integrowana-produkcja-roslin].
CZY PRZYSTĄPIENIE DO SYSTEMU IPR TO DUŻE RYZYKO DLA PRODUCENTA ROŚLIN?
Przystępując do systemu IPR Producent roślin przyjmuje na siebie zobowiązanie wykonywania określonych, terminowych działań przy zastosowaniu wskazanych w systemie środków. Spełnienie tego obowiązku musi być udokumentowane w prowadzonym na bieżąco Notatniku Integrowanej Produkcji Roślin.
Przed przystąpieniem do systemu IPR Producent roślin musi przejść odpowiednie szkolenie, w toku którego nabywa wiedzę odnośnie wymagań dotyczących prowadzonych przez niego upraw oraz uzyskuje możliwość obiektywnej oceny swoich możliwości realizacji zobowiązań.
Atutem systemu IPR jest ponadto okres trwania certyfikacji wynoszący zaledwie rok. Skutkuje to tym, że zobowiązanie o którym mowa powyżej jest jednoroczne i nie ma wymogu kontynuacji w kolejnych latach w przypadku chęci rezygnacji z uczestnictwa w systemie IPR.
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Producent roślin, który jest zainteresowany uczestnictwem w systemie IPR powinien zapoznać się z wymaganiami Ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin, a przede wszystkim ukończyć szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin i otrzymać zaświadczenie wymagane przepisami.
Istotne jest również zapoznanie z Programem PR02: „Program certyfikacji w Systemie Integrowanej Produkcji Roślin” oraz Cennikiem IPR (zobacz sekcja poniżej: „Niezbędne dokumenty do pobrania”). Dokumenty te zawierają szczegółowe wymogi Jednostki certyfikującej eCO2 w zakresie prowadzonego procesu certyfikacji.
Następnym krokiem jest wypełnienie zgłoszenia znajdującego się w sekcji poniżej „Dokumentacja zgłoszeniowa” i przesłania wraz z niezbędnymi załącznikami w wersji papierowej na adres pocztowy: 10-416 Olsztyn, ul. Towarowa 9/101 lub elektronicznej (podpisanej podpisem kwalifikowanym) na adres: zgloszenie@eco2cert.pl.
Do zgłoszenia przekazywanego do Jednostki należy dołączyć dowód wpłaty pierwszej raty (opłata podstawowa). Wpłatę tę należy dokonać zgodnie z cennikiem, na numer konta bankowego: 17 1050 1764 1000 0090 8221 9941.
Należy pamiętać, że zamiar stosowania integrowanej produkcji roślin zainteresowany Producent roślin zgłasza corocznie eCO2 sp. z o.o., nie później niż 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin, albo w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku.
GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?
Wszystkie informacje dotyczące procesu certyfikacji, płatności oraz wymaganych dokumentów zgłoszeniowych znajdziesz w sekcji poniżej: „Niezbędne dokumenty do pobrania”.
Więcej informacji na stronach:
Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie
Zapraszamy do zgłaszania się do naszej Jednostki.
W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.