FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Znajdziesz tutaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – wszystko, co warto wiedzieć o naszych usługach, w jednym miejscu. Wybierz interesująca cię tematykę:
> Rolnictwo Ekologiczne
> Integrowana Produkcja Roślin
> Quality Meat Program
> Quality Assurance for Food Products
> Płatności dotyczące systemów
Rolnictwo Ekologiczne
Czy warto przystąpić do systemu rolnictwa ekologicznego?
Uczestnictwo w systemie Produkcji Ekologicznej pozwala na uzyskanie wielu korzyści tj.:
– pozytywny wpływ na środowisko dzięki stosowaniu metod uprawy wykorzystujących naturalne substancje i procesy,
– poprawa żyzności gleby,
– korzyści ekonomiczne związane z rosnącą świadomością konsumentów, co wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na produkty ekologiczne,
– otrzymywanie produktów wolnych od pozostałości nawozów chemicznych i pestycydów,
– wsparcie finansowe z funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jakie warunki muszę spełnić, aby rozpocząć proces certyfikacji?
Należy złożyć dokumentację zgłoszeniową (tj. Zgłoszenie oraz Wniosek o certyfikację) do jednostki certyfikującej, prowadzić gospodarstwo zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego oraz regularnie prowadzić rejestry działalności. Istotne jest również zapoznanie się z Programem PR01: „Program certyfikacji w Systemie Produkcji Ekologicznej” oraz Cennikiem EKO.
Wzory dokumentów znajdują się w zakładce Rolnictwo ekologiczne > dokumenty do pobrania.
Czy mogę przystąpić do systemu rolnictwa ekologicznego, jeśli dotychczas prowadziłem gospodarstwo konwencjonalne?
Tak, przystąpienie do systemu rolnictwa ekologicznego jest możliwe dla każdego gospodarstwa. Wymaga to jednak przejścia okresu konwersji, którego długość jest zależna od kategorii i rodzaju działalności producenta. W tym czasie należy stosować zasady rolnictwa ekologicznego, choć produkty nie będą jeszcze certyfikowane jako ekologiczne.
Jak długo trwa okres konwersji w przypadku produkcji roślinnej?
Aby rośliny i produkty roślinne mogły zostać uznane za produkty ekologiczne, przepisy dotyczące produkcji ekologicznej należy stosować na działkach w okresie konwersji przez okres:
– co najmniej 2 lat przed wysiewem w przypadku upraw rolnych,
– co najmniej 2 lat przed wykorzystaniem jako paszy ekologicznej w przypadku łąk lub upraw na pasze,
– co najmniej 3 lata przed pierwszym zbiorem produktów ekologicznych w przypadku roślin wieloletnich innych niż na pasze.
Czy można równocześnie prowadzić produkcję ekologiczną i konwencjonalną?
Tak, ale należy zapewnić ścisłe rozdzielenie obu typów produkcji, zarówno w zakresie upraw, jak i przechowywania produktów. Wymagane jest również prowadzenie oddzielnej dokumentacji dla obu rodzajów działalności.
Jakie są koszty uzyskania certyfikatu ekologicznego?
Koszt certyfikacji obliczany jest na podstawie aktualnego Cennika EKO.
Czy mogę stosować nawozy i środki ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym?
W rolnictwie ekologicznym można stosować wyłącznie nawozy oraz środki ochrony roślin zatwierdzone do użytku w produkcji ekologicznej. Szczegółowy wykaz dopuszczonych substancji znajduje się w przepisach dotyczących rolnictwa ekologicznego.
Można je również znaleźć w zakładce „Ważne linki”.
Jaki materiał siewny mogę wykorzystywać w rolnictwie ekologicznym?
W produkcji ekologicznej należy stosować ekologiczny materiał siewny. Jeśli jednak nie jest on dostępny, producent może złożyć wniosek o zgodę na użycie konwencjonalnych nasion do miejscowego WIORiN, pod warunkiem, że nie były one zaprawiane chemicznie.
Jak długo ważny jest certyfikat ekologiczny?
Certyfikat jest ważny przez okres co najmniej 12 miesięcy.
Jakie kategorie działalności mogą być certyfikowane przez eCO2?
Nasza jednostka certyfikuje indywidualnych Producentów, jak również oferuje certyfikację grupową, w zakresie następujących kategorii produktów, na każdym etapie produkcji, przygotowania i dystrybucji:
– nieprzetworzone rośliny i produkty roślinne, w tym nasiona i inny materiał przeznaczony do reprodukcji roślin,
– zwierzęta gospodarskie i nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego,
– przetworzone produkty rolne, w tym produkty akwakultury, do wykorzystania jako żywność,
– pasza.
Czy w okresie konwersji mogę oznaczać swoje produkty jako ekologiczne?
Nie, produkty pochodzące z okresu konwersji nie mogą być oznaczane jako ekologiczne.
Jakie zasady należy przestrzegać przy uprawach w rolnictwie ekologicznym?
Należy przestrzegać przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego, a przede wszystkim nie można stosować GMO, niedozwolonych produkcji czy substancji. Ponadto uprawy muszą być prowadzone w sposób zrównoważony, z uwzględnieniem płodozmianu, aby zachować żyzność gleby i równowagę ekosystemu.
Czy warto przystąpić do systemu IPR?
Uczestnictwo w systemie IPR pozwala na uzyskanie wielu korzyści tj.:
– otrzymanie plonów rolnych o wysokich wartościach sensorycznych, odżywczych i biologicznych, a jednocześnie bezpiecznych dla zdrowia człowieka,
– sprzedaż żywności wysokiej jakości, opatrzonej certyfikatem oraz zastrzeżonym znakiem IP,
– pozytywny wpływ na środowisko, dzięki stosowaniu zrównoważonych praktyk rolniczych,
– możliwość otrzymania przez rolnika płatności w ramach ekoschematu zgodnie z przepisami art. 30 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. z 2023 r. poz. 412 z późn. zm.) [https://www.gov.pl/web/rolnictwo/integrowana-produkcja-roslin].
Czy przystąpienie do systemu IPR do duże ryzyko dla producenta roślin?
Przystępując do systemu IPR Producent roślin przyjmuje na siebie zobowiązanie wykonywania określonych, terminowych działań przy zastosowaniu wskazanych w systemie środków. Spełnienie tego obowiązku musi być udokumentowane w prowadzonym na bieżąco Notatniku Integrowanej Produkcji Roślin.
Przed przystąpieniem do systemu IPR Producent roślin musi przejść odpowiednie szkolenie, w toku którego nabywa wiedzę odnośnie wymagań dotyczących prowadzonych przez niego upraw oraz uzyskuje możliwość obiektywnej oceny swoich możliwości realizacji zobowiązań.
Atutem systemu IPR jest ponadto okres trwania certyfikacji wynoszący zaledwie rok. Skutkuje to tym, że zobowiązanie o którym mowa powyżej jest jednoroczne i nie ma wymogu kontynuacji w kolejnych latach w przypadku chęci rezygnacji z uczestnictwa w systemie IPR.
Z jakimi dokumentami/ wymaganiami należy zapoznać się chcąc przystąpić do Systemu IPR?
Producent roślin, który jest zainteresowany uczestnictwem w systemie IPR powinien zapoznać się z wymaganiami Ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz odpowiednią do zgłaszanego gatunku metodyką.
Istotne jest również zapoznanie z Programem PR02: „Program certyfikacji w Systemie Integrowanej Produkcji Roślin” oraz Cennikiem IPR. Dokumenty te zawierają szczegółowe wymogi Jednostki certyfikującej eCO2 w zakresie prowadzonego procesu certyfikacji.
Jakie dokumenty muszę złożyć, aby rozpocząć proces certyfikacji?
Producent roślin, który chce zgłosić się do systemu IPR powinien złożyć do jednostki certyfikującej
prawidłowo wypełnione i kompletne zgłoszenie.
Do zgłoszenia wymagane jest dołączenie kopiizaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin albo kopii innych dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań określonych w Ustawie z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin ( art. 64 ust. 4 lub 7).
W jakim terminie należy zgłosić się do Jednostki certyfikującej?
Zamiar stosowania integrowanej produkcji roślin zainteresowany Producent roślin zgłasza corocznie eCO2 Sp. z o.o., nie później niż 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin, albo w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku.
Jakie koszty wiążą się z przystąpieniem do systemu i certyfikacją?
Koszty certyfikacji zależne są od ilości zgłaszanych gatunków oraz od powierzchni zgłaszanej do IPR. Informacje na ten temat znajdują się w cenniku dostępnym do pobrania na stronie jednostki w zakładce IPR. Koszt certyfikacji dzielony jest na dwie raty. Podczas zgłoszenia się do systemu producent zobligowany jest wpłacić kwotę 300 zł (I rata opłaty podstawowej IPR).
Pozostałą część opłaty należy dokonać po kontroli, zgodnie z kwotą podaną na przesłanej do producenta przez jednostkę fakturze PRO-FORMA, na numer konta bankowego: 17 1050 1764 1000 0090 8221 9941.
Jakie uprawy mogę zgłosić do systemu IPR?
Producent roślin może zgłosić do systemu IPR te gatunki, dla których zostały stworzone i zatwierdzone przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa metodyki IPR.
Wszystkie aktualne metodyki dostępne są do pobrania na naszej stronie internetowej w zakładce systemu Integrowanej Produkcji Roślin jak również pod linkiem: https://www.gov.pl/web/piorin/metodyki-ip
Czy można jednocześnie uprawiać ten sam gatunek w systemie IPR i poza nim?
Tak. Producent roślin może zgłosić tylko część powierzchni danej uprawy. Ważne jest natomiast, aby zgłoszoną część danego gatunku prowadzić zgodnie z wymogami systemu IPR.
Czy certyfikacja obejmuje tylko jedną uprawę, czy muszę zgłosić wszystkie uprawy w moim gospodarstwie?
Producent roślin nie musi zgłaszać wszystkich upraw prowadzonych w swoim gospodarstwie. Ważne jest, aby Producent zweryfikował jednak czy do gatunku, który ma zamiar zgłosić, została stworzona dedykowana metodyka IPR.
Czy w IPR można stosować wszystkie środki ochrony roślin?
W integrowanej produkcji roślin stosowanie środków ochrony roślin jest ściśle określone i podlega restrykcyjnym zasadom. W przeciwieństwie do konwencjonalnego rolnictwa, w którym środki ochrony roślin są stosowane w sposób swobodniejszy, w IP ich użycie jest ograniczone do tych substancji, które są dozwolone w ramach tego systemu, a także wymaga przestrzegania określonych zasad.
Wykaz środków ochrony roślin dla integrowanej produkcji roślin znajduje się pod linkiem:
https://www.agrofagi.com.pl/143,wykaz-srodkow-ochrony-roslin-dla-integrowanej-produkcji
Jak dokumentować działania w Integrowanej Produkcji Roślin?
Wszystkie działania związane z uprawami w ramach integrowanej produkcji roślin muszą być dokumentowane w notatniku integrowanej produkcji roślin, którego wzór został określony w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 czerwca 2013 r. w sprawie dokumentowania działań związanych z integrowaną produkcją roślin (Dz. U. poz. 788 z późn. zm.).
Notatnik można pobrać na naszej stronie internetowej.
Czy mogę prowadzić jeden notatnik IPR dla kilku gatunków roślin?
Nie, notatnik należy prowadzić osobno dla każdego zgłoszonego gatunku roślin.
Jak długo ważny jest certyfikat IPR?
Certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin wydawany jest na okres niezbędny do zbycia roślin, nie dłużej jednak niż na okres 12 miesięcy, licząc od daty wydania.
Jakie są konsekwencje, jeśli nie spełnię wymagań Systemu IPR po rozpoczęciu certyfikacji?
W przypadku, kiedy Producent roślin nie spełni określonych wymagań systemu IPR otrzyma odmowę wydania certyfikatu.
Czy po uzyskaniu certyfikatu muszę przechodzić kontrolę co rok, czy wystarczy raz na kilka lat?
Kontrole w systemie IPR odbywają się co roku.
Gdzie szukać informacji na temat IPR?
Więcej informacji na stronach:
– Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa: https://piorin.gov.pl/
– Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie: https://piorin.gov.pl/wiorin/warminsko-mazurskie/
Quality Meat Program
Czym jest System QMP?
Quality Meat Program jest to krajowy system zapewnienia jakości żywności, który reguluje i nadzoruje proces produkcji wołowiny. System ten obejmuje certyfikację wszystkich etapów łańcucha dostaw począwszy od chowu i hodowli bydła, przez produkcję pasz, transport, aż po przetwórstwo. Celem QMP jest zagwarantowanie wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa produktów spożywczych, a także budowanie zaufania pomiędzy producentami, dostawcami i konsumentami.
W jaki sposób zgłosić się do systemu QMP?
1. Producent, który jest zainteresowany uczestnictwem w systemie QMP powinien w pierwszej kolejności zapoznać się z „Wymaganiami dla systemu QMP (część ogólna)” oraz „Standardami systemu QMP” w zakresie odpowiedniej dla swojej działalności kategorii tj. bydło, pasze, transport lub mięso (zakładka QMP > dokumenty do pobrania).
2. Istotne jest również zapoznanie z Programem PR03: „Program certyfikacji w Systemie QMP” oraz Cennikiem QMP (znajdują się w zakładce „Do pobrania”). Dokumenty te zawierają szczegółowe wymogi Jednostki certyfikującej eCO2 w zakresie prowadzonego procesu certyfikacji.
3. Następnym krokiem jest wypełnienie wniosku o certyfikację znajdującego się w zakładce „Dokumentacja zgłoszeniowa” i przesłania wraz z niezbędnymi załącznikami w wersji papierowej na adres pocztowy: 10-416 Olsztyn, ul. Towarowa 9/101 lub elektronicznej (podpisanej podpisem zaufanym, a w przypadku Umowy QMP podpisem kwalifikowanym) na adres: zgloszenie@eco2cert.pl.
4. Producent zobowiązany jest do przesłania podpisanej Deklaracji przystąpienia do Systemu QMP wraz z Wnioskiem o certyfikację w wersji papierowej na adres pocztowy jednostki eCO2 sp. z o.o. bądź elektronicznej (podpisanej podpisem elektronicznym lub kwalifikowanym).
5. Do wniosku przekazywanego do jednostki należy dołączyć dowód wpłaty pierwszej raty (opłata podstawowa). Wpłatę tę należy dokonać zgodnie z cennikiem, na numer konta bankowego: 17 1050 1764 1000 0090 8221 9941.
Jakie są korzyści wynikające z przystąpienia do systemu QMP?
Uczestnictwo w systemie QMP pozwala na uzyskanie wielu korzyści tj.:
– wytwarzanie produktów charakteryzujących się wysoką jakością, bezpieczeństwem i niższym śladem węglowym
– zapewnienie zdrowia i dobrostanu zwierząt,
– ochrona i poprawa środowiska naturalnego,
– wzrost zaufania konsumentów,
– wsparcie finansowe w ramach „Ekoschematu: Dobrostan zwierząt”. Certyfikat QMP znosi degresywność w tym działaniu.
– dodatkowe punkty za posiadanie certyfikatu QMP w ramach wybranych interwencji Planu Strategicznego
– szansa na wyższą odpłatność za żywiec
– spełnienie warunków rynkowych dla produkcji zrównoważonego żywca wołowego poszukiwanego przez ubojnie z przeznaczeniem na eksport
Jak przebiega proces certyfikacji?
Proces certyfikacji obejmuje przesłanie dokumentów do Jednostki, ich wstępna weryfikacja, przeprowadzenie kontroli w gospodarstwie oraz wydanie decyzji, a następnie certyfikatu.
Jakie są koszty związane z przystąpieniem do systemu QMP?
Informacje na ten kosztów znajdują się w cenniku dostępnym do pobrania na stronie jednostki w zakładce QMP. Koszt certyfikacji dzielony jest na dwie raty. Podczas zgłoszenia się do systemu producent zobligowany jest wpłacić kwotę 350 zł (I rata opłaty podstawowej QMP).
Pozostałą część opłaty należy dokonać po kontroli, zgodnie z kwotą podaną na przesłanej do producenta przez jednostkę fakturze PRO-FORMA, na numer konta bankowego: 17 1050 1764 1000 0090 8221 9941.
Jakie obszary produkcji obejmuje system QMP?
Nasza jednostka eCO2 prowadzi certyfikację w zakresie wszystkich, niżej wymienionych kategorii standardów:
QMP – Bydło w zakresie produkcji żywca wołowego,
QMP – Pasze w zakresie przetwórstwa pasz,
QMP – Transport w zakresie transportu zwierząt,
QMP – Mięso w zakresie przetwórstwa mięsa.
Jak długo jest ważny certyfikat QMP?
Certyfikat jest ważny przez okres do 12 miesięcy
Gdzie znajdę więcej informacji na temat Systemu QMP?
Więcej informacji na stronach:
– głównej stronie systemu QMP: https://qmpsystem.eu/
– Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – System Quality Meat Program (QMP): ttps://www.gov.pl/web/rolnictwo/quality-meat-program-qmp
Czy wszystkie krowy lub opasy muszą spełniać wymogi systemu QMP?
Nie, nie ma konieczności zgłaszania całego stada do systemu QMP.
Czy muszę sprzedawać bydło z certyfikatem do Zakładów Mięsnych będących w systemie QMP?
Nie, nie ma takiego nakazu.
Które ubojnie skupują bydło z certyfikatem?
– OSI POLAND FOODWORKS sp. z o.o.
– Zakład Mięsny „Wierzejki” J.M. Zdanowscy
– Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki sp. z o.o.
– Tender Meat sp. z o. o.
Gdzie znajdę informacje na temat dostawców pasz z certyfikatem GMP+?
Informacje mogą znaleźć Państwo na stronie: https://portal.gmpplus.org/en-US/cdb/certified-companies/.
Quality Assurance for Food Products
Czym jest system QAFP?
QAFP to krajowy system jakości żywności opracowany z inicjatywy Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Obejmuje on cały łańcuch produkcyjny, realizując koncepcję „od pola do stołu”, standaryzując tym samym drogę, jaką żywność pokonuje od rolnika do konsumenta.
W jaki sposób zgłosić się do systemu QAFP?
– Producent, który jest zainteresowany uczestnictwem w systemie QAFP powinien zapoznać się z „Wymaganiami dla systemu QAFP – część ogólna” oraz zeszytami branżowymi (zakładka „Do pobrania”).
– Istotne jest również zapoznanie z Programem PR04: „Program certyfikacji w Systemie QAFP” oraz Cennikiem QAFP (znajdują się w zakładce „Do pobrania”). Dokumenty te zawierają szczegółowe wymogi Jednostki certyfikującej eCO2 w zakresie prowadzonego procesu certyfikacji.
– Następnym krokiem jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego do Administratora Systemu (Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego) lub zrobienie tego za pośrednictwem Jednostki eCO2.
– Do Jednostki należy również przesłać wypełniony wniosek o certyfikację znajdujący się w zakładce „Dokumentacja zgłoszeniowa”, wraz z niezbędnymi załącznikami, w wersji papierowej na adres pocztowy: 10-416 Olsztyn, ul. Towarowa 9/101 lub elektronicznej (podpisanej podpisem kwalifikowanym) na adres: zgloszenie@eco2cert.pl.
– Do wniosku przekazywanego do Jednostki należy dołączyć dowód wpłaty pierwszej raty (opłata podstawowa). Wpłatę tę należy dokonać zgodnie z cennikiem, na numer konta bankowego: 17 1050 1764 1000 0090 8221 9941.
Jakie są korzyści wynikające z przystąpienia do systemu QAFP?
Uczestnictwo w systemie QAFP może przynieść wiele korzyści tj.:
– pełna identyfikacja i identyfikowalność produktów na każdym etapie,
– wytwarzanie produktów charakteryzujących się wysoką jakością oraz bezpieczeństwem zdrowotnym,
– troska o dobrostan zwierząt oraz środowisko, wzrost zaufania konsumentów do hodowców, producentów i dystrybutorów.
– wsparcie finansowe w ramach „Ekoschematu: Dobrostan zwierząt”. Certyfikat QAFP znosi degresywność w tym działaniu.
Jak przebiega proces certyfikacji?
Proces certyfikacji obejmuje przesłanie dokumentów do Jednostki, ich weryfikację, przeprowadzenie kontroli w gospodarstwie oraz wydanie decyzji, a następnie certyfikatu.
Jakie są koszty związane z przystąpieniem do systemu QAFP?
Informacje na ten kosztów znajdują się w cenniku dostępnym do pobrania na stronie jednostki w zakładce QAFP. Koszt certyfikacji dzielony jest na dwie raty. Podczas zgłoszenia się do systemu producent zobligowany jest wpłacić kwotę 300 zł (I rata opłaty podstawowej QAFP).
Pozostałą część opłaty należy dokonać po kontroli, zgodnie z kwotą podaną na przesłanej do producenta przez jednostkę fakturze PRO-FORMA, na numer konta bankowego: 17 1050 1764 1000 0090 8221 9941.
Czy istnieją wymagania określające minimalną wielkość gospodarstwa, które może zgłosić się do systemu?
Nie istnieją wymagania określające minimalną wielkość gospodarstwa, jest do system dostępny dla gospodarstw każdej wielkości. Istotne jest spełnienie wymagań Systemu QAFP.
Jakie obszary produkcji obejmuje system QAFP i jakie zeszyty branżowe są aktualnie dostępne w jego ramach?
Aktualnie system obejmuje swoim zakresem poniższe zeszyty branżowe:
a. akredytowane
– Zeszyt branżowy: „Kulinarne mięso wieprzowe. Wymagania produkcyjne i jakościowe”.
– Zeszyt branżowy: „Tusze, elementy i mięso z kurczaka i indyka. Wymagania produkcyjne i jakościowe”.
– Zeszyt branżowy: „Wędliny. Wymagania produkcyjne i jakościowe”.
b. nieakredytowane
– Zeszyt branżowy: „Konserwy. Wymagania produkcyjne i jakościowe”.
– Zeszyt branżowy: „Mięso mielone. Wymagania produkcyjne i jakościowe”.
– Zeszyt branżowy: „Wyroby mięsne na grilla lub do pieczenia. Wymagania produkcyjne i jakościowe”.
Jak długo jest ważny certyfikat QAFP?
Certyfikat jest ważny przez 12 miesięcy.
Gdzie znajdę więcej informacji na temat Systemu QAFP?
Więcej informacji na stronach:
– Główna strona systemu QAFP: https://qafp.pl/ Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – System
– Gwarantowanej Jakości Żywności (QAFP) https://www.gov.pl/web/rolnictwo/system-gwarantowanej-jakosci-ywnosci-qafp
Czy muszę wypełniać dokument „Pełnomocnictwo”?
Wypełnienie dokumentu „Pełnomocnictwo” nie jest obligatoryjne. Jest wymagane jedynie w przypadku, gdy istnieje potrzeba wskazania osoby upoważnionej do reprezentowania Państwa przed Jednostką certyfikującą eCO2 sp. z o.o.
Płatności dotyczące systemów
Czy ktoś może wykonać za mnie płatność?
TAK – pod warunkiem zamieszczenia informacji w tytule przelewu, za kogo wykonywana jest płatność (imię i nazwisko).
Czy można opłacić z góry cały koszt certyfikacji?
TAK – w tym przypadku zostanie wystawiona jedna faktura VAT na całość kosztów.
Czy w przypadku problemów finansowych mogę zwrócić się z prośbą o rozłożenie płatności w dłuższym terminie?
TAK – sprawy są rozpatrywane indywidualnie przez Zarząd spółki.
Masz inne pytanie?
Skontaktuj się z nami!